Edward Lucas White

Edward Lucas White

Korkuların yazarı.
Edward Lucas White

Thomas Hurley White (1838-1902) ve Kate Butler (Lucas) White'ın oğlu olarak Bergen County, New Jersey'de doğan White, hayatının geri kalanını geçirdiği Baltimore'da Johns Hopkins Üniversitesine devam etti. 1915'ten 1930'da emekli olana kadar Baltimore'daki Erkek Okulu'nda öğretmenlik yaptı.

Aralarında El Supremo'nun da bulunduğu bir dizi tarihî roman yayımladı: A Romance of the Great Dictator of Paraguay (1916), The Unwilling Vestal (1918), Andivius Hedulio (1921) ve Helen (1926) gibi birçok tarihî roman, ülkesinde ilgi gördü, ancak en çok kendi kâbuslarına dayanan "The House of the Nightmare" ve "Lukundoo" gibi fantastik korku hikâyeleriyle tanındı. Kısa öykülerinden oluşan iki derleme, The Song of the Sirens (1919) ve Lukundoo and Other Stories (1927) (Türkiye'de Dedalus Kitap etiketiyle yayımlanmıştır) sağlığında yayımlandı. 

White'ın en sık antolojilerde yer alan öyküsü olan "Lukundoo", Afrika'nın ücra bir köşesinde yaşayan Amerikalı bir kaşifin, kendisine büyü yapan yerel cadı doktorunun gazabına uğramasını anlatır. Kaşifin vücudunun her yerinde yüzlerce ağrılı püstül patlak verir. Bunlar geliştikçe, her bir yaranın aslında bir tür homunculus olduğu anlaşılır: kaşifin etinin içinden baş aşağı çıkan küçük bir Afrikalı adam. Kaşif, homunculuslar geliştikçe kafalarını keserek gelişimlerini sonlandırabilir, ancak hepsini yenemeyeceği kadar çok homunculus vardır ve bazıları sırtının ulaşamayacağı kısımlarındadır. Kaşifin tek seçeneği intihardır.

Yazarın KİTAPLARI

Yazarın kitabı bulunmamaktadır.