Sık sık sorulan sorulara cevaplar:

Soru: Bir Kutu Kitap nasıl çalışır?

Bir Kutu Kitap, kitap odaklı bir sosyal girişimdir. Sizin için pek çok yayınevinden onlarca kitap okuyup üç güzide kitap seçer. Bu kitapları, sizleri okumaya teşvik edecek küçük hediyelerle birlikte bir kutuya koyar. Ay boyunca yaptığınız aboneliklerde bir sonraki ayın en geç 10'unda kitaplarınız elinizde olacak şekilde kutunuzu gönderir. Kargo tarihleri, bazen değişiklik gösterebilir. Bunun için e-postalarınızı ve ayın seçkisi sayfasını takip edin.

Soru: Kitapları kim seçiyor?

Bir Kutu Kitap, tek bir göze sahip değildir. Türkiye'nin dört bir yanında yaşayan ve hayatının tamamı yahut uzun bir perdesi edebiyata değmiş Bir Kutu Kitap hakemleri, Edebiyat Kutusu'nun seçkisini yapmak için her ay onlarca kitap okumaktadır.

Soru: Sadece edebiyat kutusu mu var?

Şimdilik evet. Önümüzdeki günlerde belki farklı kategoriler de olabilir.

Soru: Kargo veya başka bir ek ücret var mı?

Abonelik ücreti dışında Türkiye içinde hiçbir kargo ücreti ya da ek ücret bulunmamaktadır.

Soru: Ödemelerimi nasıl yapabilirim?

Ödemelerinizi Troy, Visa, Master, Maestro, Visa Electron, AMEX özellikli kredi kartlarıyla güvenle yapabilirsiniz. Kredi kartı dışında ödeme seçeneği bulunmamaktadır.

Soru: Abonelik ücreti ne zaman tahsil edilir?

Aksi bir talebiniz olmadıkça her ayın 20'si ile 25'i arasında tahsilat yapılır. Daha önce çekilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için [email protected] adresine bir e-posta göndermeniz yeterli.

Soru: Bir Kutu Kitap güvenli mi?

Bir Kutu Kitap, banka seviyesinde SSL güvenlik sertifikası kullanmaktadır. Ayrıca ödemeleriniz, Türkiye'nin en güzide ve en güvenilir ödeme şirketlerinden iyzico Ödeme Hizmetleri A.Ş. güvencesiyle tahsil edilmektedir.

Soru: Kart bilgilerimi güncelleyebilir miyim?

Tabii ki! Konu ile ilgili olarak [email protected]'a ya da Müracaat bölümüne başvurursanız, yeni kartınız için size özel bir link gönderilecektir. Buradan kart bilgilerinizi güvenli bir şekilde kendiniz değiştirebilirsiniz.

Soru: Bir Kutu Kitap aboneliğimi nasıl iptal ederim?

Bir Kutu Kitap aylık kitap boneliğinizi iptal etmek için [email protected]'a bir e-posta göndermeniz yeterli.

Soru: Şirketime fatura kestirme imkânım var mı?

Abonelik başlatırken fatura bilgilerine şirket bilgilerinizi girerek şirket adına fatura almanız mümkün. Bunu abone olduktan sonra da değiştirebilirsiniz.

Soru: Teslimat süreci nasıl işliyor?

Abone olduktan sonra ayın sonunda kutunuz oluşturuluyor. Titizlikle hazırlanan kutularınız en geç ayın 10'unda elinizde olacak şekilde SENDEO güvencesiyle kargolanıyor. Daha sonra takip numaranız size bildiriliyor. Bütün aşamalarda e-posta ile bilgilendirme yapıyoruz. Bazı aylarda kargo süresi daha erken veya geç olabilir, bunun için ayın seçkisi sayfasını ve e-postanızı kontrol etmenizi öneriyoruz.

Soru: Kutumu nasıl takip edebilirim?

Siparişinizin son aşamasında gelen bilgi e-postası ve SMS'indeki linke tıklayarak kutunuzu takip edebilirsiniz. Ayrıca hesabınıza giriş yaptıktan sonra "Kutularım" sekmesinden de kargo takibi yapabilirsiniz.

Soru: Fatura ve teslimat adresimi değiştirebilir miyim?

Ödeme alınmadan önce fatura adresinizi, kargoya verilmeden önce adresinizi değiştirebilirsiniz.

Soru: Türkiye dışından abone olmak mümkün mü?

Şimdilik mümkün değil. Ancak çok yakında AB ülkelerinden aynı avantajlarda sipariş verebileceksiniz.

Soru: Kutum ne zaman ulaşır?

Her ayın en geç 10'una kadar elinizde olmasına özen gösteriyoruz. Aksi bir durum olursa lütfen bizimle iletişim kurun.

Soru: Kutunuzla tanışmak istiyorum, ücretsiz almam mümkün mü?

Ücretsiz kutuları düzenlediğimiz sosyal medya kampanyalarıyla, üniversite öğrencilere ürün ve hizmet sağlayan Askıda Ne Var adlı sosyal girişim üzerinden alabilirsiniz. Bir köy okulunda öğretmenseniz lütfen bizimle [email protected] aracılığı ile iletişim kurun.

Soru: Kitabı olan bir yazarım. Size nasıl ulaşabilirim?

E-posta ile ulaşabilirsiniz kıymetli yazar. [email protected]'a bir e-posta göndermeniz yeterli.

Soru: Kitabı olmayan bir yazarım. Benim için de yer var mı?

Tabii ki. Lütfen [email protected]'a bir e-posta gönderin.

Soru: Yayıncıyım. Nasıl çalışabiliriz?

Çalışma şeklimiz yayınevleri için pek keyiflidir efendim. Sizi de şöyle alabiliriz: [email protected]

Soru: Reklam ve sponsorluk için kime ulaşabilirim?

Konu ile ilgili olarak reklam ajansımıza ulaşabilirsiniz: [email protected] / www.folx.com.tr/iletisim.html

Soru: Hasarlı veya eksik gönderim yapıldı. Ne yapacağım?

Lütfen kargonuzu açarken kargo görevlisinin yanında kontrol yapın. Sipariş verdiğiniz veya abonelik tarihi gelen kutunun içeriğinde olması gereken kitaplardan biri veya birden fazlası eksik geldiyse, kitaplarda hasar varsa lütfen görevlinin yanında tutanak tutturun. Daha sonra iade işlemi için görevliye bilgi verin, iade tarafımıza ücretsiz yapılacaktır ve en kısa sürede yeni kutunuz sizlere ulaştırılacaktır.

Soru: İade süreci nasıl işliyor?

Kitap, ilgili kanunda "cayma hakkı kullanılamayacak ürün" olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle iade yapabilmeniz için kargo kutusunun ve / veya poşetinin açılmamış olması kanuni iade şartıdır. Bu şekilde açılmamış olan kutuyu 14 (on dört) gün içinde iade edebilirsiniz. İade süreci için web sitemizdeki Müracaat linkine tıklamanız ve formu doldurmanız yeterli.

Soru: Kutunuz çok güzel ama içinde okuduğum bir kitap var. Onu almasam olmaz mı?

Maalesef böyle bir seçeneğimiz yok. Gönderdiğimiz eserlerden bazılarını okuduysanız veya kütüphanenizde zaten varsa, kitabınızı sevdiklerinize hediye edebilirsiniz veya bağışlayabilirsiniz.