Ödön von Horváth

Ödön von Horváth

Tanrısız Gençlik'in yazarı.
Ödön von Horváth

Edmund "Ödön" Josef von Horváth, (d. 9. Aralık 1901, Susak, Avusturya-Macaristan; ö. 1. Haziran 1938, Paris) Almanca yazan, Macaristan vatandaşı tiyatro ve roman yazarı.


Macar bir diplomatın oğlu olarak, o zamanlarda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun toprağı olan, bugün ise Hırvatistan sınırları içinde kalan Fiume’de (Rijeka) doğdu. İlkokula 1908’de Budapeşte’de başladı.


Babası soyluluk ünvânı alarak Münih’e tâyin edilse de Ödön, ailesinin yanında kalarak ilköğrenimini Budapeşte’de, ortaöğrenimini ise Bratislava ve Viyana’da, Almanca okuyarak tamamladı. Üniversite eğitimi için gittiği Münih’ten diplomasız bir şekilde ayrıldı ve Berlin’e yerleşti. Sonrasında Bavyera’da ve Murnau’da yaşadı.


Oldukça verimli geçirdiği gençlik yılllarında yazdığı oyunlar edebî çevrelerden övgü, nazi yanlısı basından ise yergi aldı. 1931’de Kleist Ödülü’ne lâyık görüldü.


1933’te Nazi baskısının artması nedeniyle Viyana’ya yerleşti. Fakat Avusturya’nın Nazi Almanya’sıyla birleşmesi üzerine 1938’de ilk önce Budapeşte’ye, daha sonra ise Paris’e kaçtı. Daha ilk eserlerinde bile işlediği faşizmin, öngördüğü biçimde yoğunlaşan baskısını konu alan "Jugend ohne Gott" (Tanrısız Gençlik) romanı 1937’de Amsterdam’da neşredildi.


1 Haziran 1938’de, Paris'te "Tanrısız Gençlik"in film uyarlaması için bir yönetmen ile görüşmeye giderken Champs-Elysees’de fırtınadan korunmak için sığındığı bir ağaca yıldırım çarptı ve kopan dal parçasının üzerine düşmesi sonucu henüz otuz sekiz yaşında hayatını kaybetti.

Yazarın KİTAPLARI

Tanrısız Gençlik

Tanrısız Gençlik

Ödön von Horváth