Francis Spufford

Francis Spufford

Altın Tepe'nin yazarı.
Francis Spufford

Francis Spufford, İngiliz yazar ve akademisyendir. 1964 yılında doğan Spufford, edebi kariyerine hem kurgusal hem de kurgusal olmayan eserler yazarak başlamıştır. Cambridge Üniversitesi'nde eğitim gören Spufford, tarih ve edebiyat alanında derin bir bilgi birikimine sahiptir.

İlk kitabı "I May Be Some Time: Ice and the English Imagination" (1996) ile dikkatleri üzerine çeken Spufford, bu eserle hem eleştirmenlerden hem de okurlardan büyük övgü almıştır. Daha sonra, "The Child That Books Built" (2002) adlı otobiyografik eseriyle çocukluk yıllarındaki kitap sevgisini ve edebiyata olan tutkusunu anlatmıştır.

Spufford'un kurgusal eserleri arasında en dikkat çekeni "Golden Hill" (Altın Tepe) adlı romanıdır. 2016 yılında yayımlanan bu kitap, 18. yüzyıl New York'unda geçen bir hikayeyi anlatır ve birçok edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Spufford, bu eseriyle tarihi kurgu türünde yetkinliğini kanıtlamış ve geniş bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

Francis Spufford, aynı zamanda Londra Üniversitesi'nde yaratıcı yazarlık dersleri vermektedir. Kendi edebi üretkenliğini sürdüren Spufford, tarih, edebiyat ve kültürel çalışmalar üzerine çeşitli makaleler de yazmaktadır. Eserleri, zengin anlatım dili ve derinlikli karakter analizleri ile tanınır.

Yazarın KİTAPLARI

Altın Tepe

Altın Tepe

Francis Spufford